Psychoterapia Uzależnień

Uzależnienie dotyczy już dziś nie tylko substancji psychoaktywnych wśród których najbardziej popularne są alkohol i różnego rodzaju narkotyki. Coraz częściej do psychoterapeutów trafiają ludzie, którzy nie potrafią poradzić sobie z hazardem, komputerem, seksem czy pracą. Niektórzy terapeuci uzależnień radykalnie określają wiek XXI - wiekiem uzależnień twierdząc, że wszystko co zajmuje nam zbyt dużo czasu, na czym cierpią inne sfery naszego życia jest uzależnieniem. Myślę, że to za daleko posunięte twierdzenie, sami bowiem możemy zdecydować, które sfery są dla nas naprawdę ważne, czemu chcemy się poświęcić kosztem innych rzeczy.

W przypadku głębszych uzależnień chemicznych niezbędna jest początkowo terapia w szpitalu w warunkach stacjonarnych, bywa że poprzedzona jest detoksem. Uzależnienia chemiczne jak i behawioralne: seks, masturbacja, komputer, praca czy hazard zwykle są objawem zaburzeń w sferze emocjonalnej, często więc dotykamy w toku terapii innych spraw niż te bezpośrednio związane z uzależnieniem.

Prowadzę również terapię uzależnień dla osób z rodzin dotkniętych problemem uzależnień, w której mam szerokie doświadczenie, łącznie z prowadzeniem grup dla osób współuzależnionych bądź z syndromem DDA.

 

Terapia uzależnień - najważniejsze informacje


Terapia uzależnień to forma leczenia, która ma na celu pomoc pacjentowi w uporaniu się z jego uzależnieniem np. z alkoholizmem, seksoholizmem, czy narkomanią. Leczyć można wszystkie uzależnienia. W dzisiejszych czasach terapia uzależnień jest szczególnie popularna i pożądana. Świat nieustannie pędzi, stres i wyzwania zarówno zawodowe jak i prywatne popychają coraz więcej ludzi do szukania ukojenia przy pomocy różnych środków psychoaktywnych. Dodatkowo obecnie dostępność do takich substancji jest stosunkowo łatwa, co podnosi ryzyko wystąpienia uzależnień.Problem uzależnień

Można być uzależnionym praktycznie od wszystkiego. Uzależnienie jest problemem nie tylko dla osób, która go bezpośrednio doświadczają, ale również dla ich otoczenia. Dobrym przykładem jest alkoholizm. Negatywne skutki tego nałogu odbijają się na zdrowiu psychicznym i fizycznym alkoholika, ale też na całym jego otoczeniu, rodzinie. Coraz częściej można spotkać osoby z syndromem DDA, czyli tzw. dorosłe dzieci alkoholików.


Dlatego terapia uzależnień to bardzo dobre rozwiązanie, jednak nie wszyscy potrzebujący chcą się na nią zdecydować. Niektórzy wątpią w skuteczność działania takiej terapii, część osób obawia się tego rodzaju leczenia. Odczuwają oni lęk w związku z dłuższym przebywaniem w danej placówce, z dala od swojego najbliższego otoczenia oraz wstyd. Jednak terapia uzależnień to tak naprawdę bardzo szeroka gama oddziaływań, które w praktyce znacznie różnią się od mitów, które powstają na ich temat.Na czym polega terapia uzależnień?

Podstawowym celem terapii uzależnień jest uwolnienie pacjenta od czynnika, który go uzależnił. Oczekuje się, że po zakończeniu terapii pacjent nie będzie stosował danej substancji lub nie będzie praktykował zachowania, które było powodem jej odbycia. Proces terapeutyczny ma na celu także, zmniejszenie negatywnych skutków nałogu i umożliwienie danej osobie powrót do bezproblemowego funkcjonowania w społeczności.


Na terapię uzależnień składają się różne formy leczenia. Czasem wdraża się leczenie farmakologiczne, jednak przyjmuje ono bardziej pomocniczą rolę. Aby wyeliminować fizyczne objawy nałogu stosuje się detoks. Ponadto standardowa terapia uzależnień opiera się na: - zajęciach indywidualnych, - zajęciach grupowych, - psychoedukacji, - reprogrammingu - czyli uczeniu pacjenta zachowań, które są korzystne dla zdrowia, - treningu umiejętności, - terapii, która jest skoncentrowana na rozwiązaniu.

Warto wspomnieć, że terapia uzależnień bardzo często jest kojarzona z przebywaniem w zamkniętej placówce z dala od domu, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Zamknięta terapia jest bardzo efektowna, ponieważ pozwala na zastosowanie bardzo intensywnych oddziaływań terapeutycznych. Jednak skutecznym rozwiązaniem jest także terapia w tzw. oddziałach dziennych. Pacjenci, którzy biorą udział w tego typu terapii muszą stawić się codziennie na kilka godzin w danym ośrodku leczenia uzależnień. Dodatkowo korzystają też z pomocy poradni leczenia uzależnień.

Całkowity czas odbywanie terapii uzależnień może się wydawać bardzo długi, jednak patrząc na efekty zdecydowanie warto się jej poddać i nad sobą popracować!


Zapraszam do mojego gabinetu psychoterapii w Krakowie - ul. Wójtowska 3

Tel: 533 863 923

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 
ul. Wójtowska 3
03-020 Kraków
Tel: 533 863 923